Etap pierwszy: W ciągu kilku minut (czasem nawet w ciągu kilku sekund!) od zasypiania, mózg wytwarza tak zwane fale alfa i theta, a ruchy oczu zwalniają. To wprowadzenie do snu jest stosunkowo krótkie i trwa do siedmiu minut. Tutaj jesteś w lekkim śnie, co oznacza, że jesteś nieco czujny i można Cię łatwo obudzić. To na tym etapie snu ludzie często oddają się krótkim „drzemkom”.
Etap drugi: Podczas tego etapu, który jest również dość lekki, mózg wytwarza nagły wzrost częstotliwości fal mózgowych zwanych wrzecionami snu. Następnie fale mózgowe zwalniają. Gdybyś miał zaplanować „drzemkę energetyczną”, chciałbyś obudzić się po tym okresie snu.
Etapy trzeci i czwarty: Ten etap jest początkiem głębokiego snu, ponieważ mózg zaczyna wytwarzać wolniejsze fale delta. Nie będziesz odczuwać żadnego ruchu oczu ani aktywności mięśni. W tym momencie przebudzenie staje się trochę trudniejsze, ponieważ twoje ciało staje się mniej wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Mózg wytwarza jeszcze więcej fal delta, a następnie przechodzisz w jeszcze głębszy, bardziej regenerujący etap snu. Na tym etapie najtrudniej jest się obudzić. To wtedy organizm naprawia mięśnie i tkanki, stymuluje wzrost i rozwój, wzmacnia funkcje odpornościowe i gromadzi energię na następny dzień.
Sen Rapid Eye Movement (REM): Zwykle wchodzisz w fazę REM około 90 minut po początkowym zaśnięciu, a każda faza REM może trwać do godziny. Przeciętny dorosły ma od pięciu do sześciu cykli REM każdej nocy. Podczas tej ostatniej fazy snu mózg staje się bardziej aktywny. To wtedy pojawia się większość snów. Twoje gałki oczne gwałtownie biegają w różnych kierunkach, wzrasta tętno i ciśnienie krwi, a oddech staje się szybki, nieregularny i płytki. Sen REM odgrywa ważną rolę w uczeniu się i funkcji pamięci, ponieważ wtedy mózg konsoliduje i przetwarza informacje z poprzedniego dnia, aby można je było przechowywać w pamięci długotrwałej.
Należy zauważyć, że te fazy trwają przez różny czas w różnym wieku; cykl snu niemowlęcia będzie wyglądał inaczej niż u osoby dorosłej lub osoby starszej. W zwykłą noc przechodzisz przez kolejne etapy w sposób sekwencyjny. Większość snu nie-REM występuje wcześnie w nocy, a długość okresów REM zwiększa się wraz z upływem nocy. Dlatego jest duża szansa, że rano obudzisz się ze snu – miejmy nadzieję, że będzie to słodki sen!