Dlaczego miłość do siebie jest ważna i jak ją rozwijać - odpowiedzialność za siebie.

W dzisiejszych czasach dużo się mówi o miłości własnej.
Brzmi świetnie, ale co to właściwie znaczy?
Jak i w jaki sposób kochać siebie – i dlaczego jest to bardzo ważne?

W tym artykule przyjrzymy się sposobom na osłabienie wątpliwości co do miłości Własnej Istoty. Dodatkowo, wzmocnimy przekonanie, że dzięki Miłości Własnej, będziesz mógł prowadzić szczęśliwsze i bardziej spełnione życie.

Dla wielu ludzi pojęcie miłości własnej jest przesadną teorią i często ignorują jej znaczenie. Kiedy mówimy o miłości własnej, łatwo wyobrazić sobie kogoś, kto czyta poradniki lub przytula się do drzewa; ale miłość własna to znacznie więcej.
Wiele badań wykazało, że miłość własna jest kluczem do dobrego samopoczucia psychicznego i powstrzymuje depresję oraz lęki. 

Miłość własna to nie tylko stan dobrego samopoczucia. Jest to stan uznania dla siebie, który wyrasta z działań wspierających nasz rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy. Miłość własna jest dynamiczna; rośnie poprzez działania, które w nas dojrzewają. 

Kiedy działamy w sposób, który rozwija w nas miłość do siebie, zaczynamy znacznie lepiej akceptować nasze słabości. Do tego zauważamy nasze mocne strony, nie odczuwamy potrzeby wyjaśniania niektórych naszych niedociągnięć, współczujemy sobie jako istoty ludzkie walczące o znalezienie osobistego znaczenia na Swojej Drodze. Jesteśmy bardziej skoncentrowani na swoim życiowym celu oraz wartościach. Oczekujemy także, życiowego spełnienia dzięki naszym własnym wysiłkom które wkładamy w swoje codzienne doskonalenie w szkole życia. 

„Jestem swoim największym krytykiem. Zanim ktokolwiek mnie skrytykował, ja skrytykowałem już siebie. Ale do końca życia będę z sobą i nie chcę spędzać życia z kimś, kto jest zawsze krytyczny. Dlatego przestanę być swoim własnym krytykiem. Najwyższy czas, abym zaakceptował wszystkie wspaniałe rzeczy we mnie.” 

Dlaczego kochanie siebie jest ważne

Ważne jest, aby kochać siebie z powodu prostej prawdy, że nie możesz opiekować się innymi, dopóki najpierw nie zadbasz o siebie. Kiedy w pełni kochasz siebie, daje ci to możliwość poruszania się po świecie z głębszym współczuciem dla innych. Ponadto będziesz mieć większą odporność, aby wytrzymać każde trudne wydarzenia życiowe lub osobiste przeciwności. Depresja, niepokój, stres i obsesja na punkcie perfekcji znikną w obliczu czystego optymizmu, jaki stworzy miłość do Własnej Istoty! 

Bez miłości własnej prawdopodobnie będziesz bardzo samokrytyczny i popadniesz w zadowalanie ludzi i perfekcjonizm. 

Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz tolerować nadużycia lub złe traktowanie ze strony innych. Możesz zaniedbywać własne potrzeby i uczucia, ponieważ nie cenisz siebie. I możesz sam sabotować lub podejmować decyzje, które nie leżą w twoim najlepszym interesie. 

Miłość własna jest podstawą, która pozwala być asertywnym, wyznaczać granice i tworzyć zdrowe relacje z innymi, dbać o siebie, realizować swoje zainteresowania i cele oraz czuć się dumnym z tego, kim jesteś. 

 

„Człowiek uczy się kochać siebie poprzez proste akty kochania i bycia kochanym przez kogoś innego”. 

Dlaczego Tobie może brakować miłości do siebie

Brak miłości do siebie to coś, co można rozwinąć w dzieciństwie i przenieść do dorosłości. Dodatkowo jest to zjawisko, które może się ujawnić często w wieku dorosłym.

Niektóre przykłady negatywnych zachowań które można przypisać brakowi miłości własnej, to wcześniejsza aktywność seksualna, nadużywanie alkoholu i narkotyków, samookaleczanie, a także zaburzenia odżywiania. 

Jak wspomniałem powyżej, może Ci brakować miłości własnej z różnych powodów lub swoich nawyków. Może to być spowodowane działaniami osób wokół ciebie, traumatycznym wydarzeniem w twoim życiu, brakiem dobrego przykładu miłości własnej 

lub po prostu sposobem myślenia który praktykujesz od urodzenia. Jedną z ważniejszych rzeczy do zapamiętania jest to, że brak miłości własnej nie jest dokładnym odzwierciedleniem rzeczywistości. Jest to bardziej odzwierciedlenie tego, w jaki sposób Ty sam postrzegasz otaczającą Cię rzeczywistość. 

„Musisz pokochać siebie, zanim pokochasz drugiego człowieka. Akceptując siebie i w pełni będąc tym, kim jesteś, twoja prosta obecność może uszczęśliwić innych”.

11 sposobów – jak możesz zacząć rozwijać miłość do samego siebie już od TERAZ:

  1. Świadomość poczucia szacunku. Szanuj siebie w sposób jakiego oczekujesz od innych. Dodatkowo opieraj swoją wartość na własnej opinii, a nie na opinii innych. 
  2. Kultywuj pozytywną energię. Niestety, niektórzy ludzie mają negatywne nastawienie do życia. Nie daj się wciągnąć w te wszystkie toksyczne rozmowy — otocz się tymi, którzy emanują pozytywną energią, a gdy jesteś sam, upewnij się, że tworzysz codzienne rytuały które przypominają ci o pozostaniu obecnym w danej chwili i delektowaniu się sytuacją. Zapisz to w dzienniku, podziel się zabawną anegdotą z przyjacielem lub po prostu usiądź i znajdź zadowolenie i radość z życia.

3. Unikaj porównań społecznych. Mimo tego, że uwielbiamy dwukrotne stukanie w zdjęcia naszych znajomych na Instagramie lub wymyślanie sprytnych tweetów, częste korzystanie z mediów społecznościowych może skutkować ropiejącą urazą i hodowaniem negatywnych emocji. Jeśli podczas przeglądania kanału zauważysz depresję lub obniżoną samoocenę, natychmiast odłóż telefon. Zamiast tego spróbuj przekierować część tej energii na coś pozytywnego, co obejmuje skupienie się na własnych celach i zainteresowaniach. Świadomość tego, jak bardzo media społecznościowe wpływają na Ciebie na co dzień, ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia Twojej miłości do siebie. Bądź więc dla siebie miły i ogranicz ilość czasu spędzanego na wpatrywaniu się w telefon. 

4. Ćwicz samo rozmowę. Czasami rzeczy, które sobie mówimy, są najokropniejszymi, poniżającymi rzeczami, jakie można kiedykolwiek powiedzieć. Zamiast wbijać się w siebie, jaki jesteś okropny lub używać autodestrukcyjnego języka, przeformułuj — i użyj języka, który cię podbudowuje, a nie niszczy.  

5. Zrozumienie. Jeśli to czego szukasz nie jest akceptacją, ale „zrozumieniem”, zrozum to: musisz tylko potwierdzić siebie, aby poczuć się uprawomocnionym. A w większości przypadków, gdy ludzie dążą do zewnętrznej walidacji, dzieje się tak dlatego, że nie zwracają się do wewnątrz i nie upewniają się, że „to jest w porządku. Jesteś w porządku.”

6. Wyrażanie wdzięczności. Istnieje mnóstwo strategii, które pomogą Ci pielęgnować wdzięczność i może to być tak proste, jak napisanie listu do ukochanej osoby lub zapisanie w dzienniku pamięci czegoś, za co jesteś wdzięczny. Po miesiącu lub dwóch regularnego wyrażania wdzięczności zarówno sobie, jak i bliskim, zauważysz większe poczucie satysfakcji ze swojego życia.

7. Pokój. Jeśli chcesz pokoju, daj sobie spokój — ale musisz to zrobić nie przez wymeldowanie, ale przez dbanie o rzeczy, zapewnienie spokoju nie tylko w tej chwili, ale na dłuższą metę. 

8. Granice. Nie jest zadaniem nikogo innego definiowanie, jak powinniśmy być traktowani (a każdy stara się to robić tylko dlatego, że jest miły, a nie dlatego, że to jego odpowiedzialność). To nasza praca, nie ich, ustalanie granic.  

9. Znajdź swoje szczęśliwe miejsce (Miejsce Mocy). Niezależnie od tego czy jest to kanapa w salonie, czy pobliska kawiarnia która robi wredną mocha latte, znajdź miejsce, w którym możesz spokojnie usiąść i żyć chwilą obecną bez przerwy. Przynieś książkę, posłuchaj muzyki lub podcastu lub po prostu usiądź w cichej refleksji. 

Tak czy inaczej, znajdziesz komfort i ukojenie w bezpiecznym miejscu do którego możesz wracać raz po raz, gdy poczujesz, że potrzebujesz doładować swoje emocjonalne baterie. 

10. Poświęć czas na medytację. Szybkie, głębokie oddychanie może złagodzić stres.
Zacznij od siedzenia na krześle lub na kanapie. Jeśli wygodnie leżysz na ziemi, usiądź ze skrzyżowanymi nogami. Skup swoją uwagę na oddechu i na tym, jak Twoje ciało porusza się z każdym wdechem i wydechem. Dołącz do
Panelu Czakry Serca i rozwijaj Miłość w sobie i na zewnątrz!

Zielony lotos z dwunastoma płatkami i sześciopromienną gwiazdą w centrum, symbolizujący Czakrę Serca, na energetycznie promieniującym zielonym tle.

11. Rozwijaj Czakrę Serca. Każda medytacja z intencją rozwinięcia tej czakry jest kluczem do szczęśliwego i spełnionego życia. W panelu Czakry Serca znajdziesz obecnie trzy prowadzone medytacje o częstotliwości 639 Hz. Jest to częstotliwość miłości.

Jak pisałem wcześniej na temat częstotliwości solfeggio, 639 Hz lub „Fa”, jest tonem więzi i relacji. Praktykując z tą tonacją, jesteśmy w stanie stworzyć pokój i harmonię
w naszych relacjach z ludźmi wokół nas. Niezależnie od tego, czy jesteśmy przyjaciółmi, rodziną czy nieznajomymi, może złagodzić wszelkie skalistości lub urazy między nami a naszymi bliskimi.

Fa to częstotliwość społeczna, rozumienia, współczucia, tolerancji i wzajemnego szacunku.

W panelu czakry serca znajdziesz:

  1. Medytacja czakry serca z afirmacjami.
  2. Medytacja czakry serca z afirmacjami (vol II)
  3. Medytacja Powietrza.
  4. Medytacja akceptacji samego siebie ( w trakcie nagrywania)
  5. Medytacja Drzewo Życzeń ( w trakcie nagrywania)

 

Kup dostęp do 5 nagrań za jedyne 26 złotych!

„Kochanie siebie… nie oznacza bycia zaabsorbowanym sobą, narcyzem, czy lekceważeniem innych.
Oznacza raczej, powitanie siebie jako najbardziej szanowanego gościa we własnym sercu.
Gościa godnego szacunku, kochanego towarzysza”.

Miłość własna jest niezbędna do ogólnego dobrego samopoczucia. Zainwestuj w siebie – liczysz się. Jeśli chcesz więcej pomysłów na praktykowanie miłości własnej, poczekaj na artykuł:

11 niesamowitych sposobów praktykowania miłości do samego siebie (już wkrótce)